Pobaltské státy – Litva, Lotyšsko, Estonsko

Pobaltské státy – Litva, Lotyšsko, Estonsko

SUMMEC si odškrtnul další tři země. Tentokrát to ale opravdu nebylo o nějakých náročných, dlouhých výstupech. Máme za sebou nejvyšší body Litvy, Lotyšska a Estonska které mají 293, 312 a 318 metrů nad mořem.

Do Pobaltí jsme vyrazili na 10-ti denní dovolenou, jejíž součástí byly i nejvyšší místa pobaltských zemí. Náš plán zvládnout rovnou i nejvyšší bod Běloruska, který má rovněž něco málo přes 300 metrů zhatila víza, která jsou do této země nutná.  S sebou do Pobaltí jsme brali také naše 2 psy, sibiřské husky, pro něž byla cesta ještě větším utrpením než pro nás, a to i kvůli nečekaně vysokým teplotám.

Ale máme za sebou např. Juzoapine – druhý nejvyšší bod Litvy, který je druhý o pouhých 18 cm za Aukštojasem s 293,84 m.n.m. Jako nejvyšší bod nějakého státu byste ho nejspíše netipovali, je to prostě kámen na kraji lesa a louky, obzvláštňuje ho však dřevěná rozhledna, ze které toho ale moc neuvidíte, neboť i když jste nejvýš nejste na nijak vyvýšeném místě.

Nejvyšší bod Litvy - Aukštojas

Navštívili jsme také lotyšské lyžařské „středisko“, jehož pár lanovek vede právě na Gaizinkalns do 312 metrů. Slovo středisko je v uvozovkách oprávněně, protože z nejvyššího bodu Lotyšska vede dolů pár mírných, krátkých svahů a nahoru pár vleků. Dole je dům s možností občersvení a vedle cesty vedoucí na vrchol pak záchody financované Evropskou Unií, nicméně ty jsou ve stavu, že je mnohem lepší odskočit si do lesa. Nicméně areál v létě zel prázdnotou a vypadalo to, že jsme byli jediní zákazníci po velmi dlouhé době.

Nejvyšší bod Lotyšska - Gaizinkalns

Technika na údržbu ski-areálu v Lotyšsku

Poslední kopeček, na který jsme vyšli byl nejvyšší bod Estonska, Suur Munagami, nejvyšší z pobaltské trojky se 318 m. Je to rovněž i nejvíce turisticky navštěvovaný vrchol, na němž stojí poměrně vysoká rozhledna, s čímž souvisí i to, že na vrchol vyjdete pohodlně po schodech.. Pod kopcem na parkovišti stojí poměrně hodně aut, na rozdíl od liduprázných vrcholů v Litvě a Lotyšsku.

Nejvyšší bod Estonska - Suur Munagami

„Ochutnali“ jsme pobaltské komáry, vykoupali se v jejich jezerech, zažili vedra, která jsme opravdu zrovna tam nečekali a v neposlední řadě jsme najezdili mnoho kilometrů. Poznali jsme pěknou, ale někdy nudnou krajinu, potkali místního opilce, který se zničehonic vynořil z houští asi 6km od nejbližšího obydlí a navštívili (mimochodem krásné písčité) pobřeží u Rigy.

Největší radost z moře měli překvapivě psi

Máme za sebou tedy nejen další nejvyšší body, ale i spoustu nových zážitků a můžeme se těšit na další, náročnější vrcholy. Tím by měl být na přelomu září a října lichtenštejnský Grauspitz a pak snad ještě slovinský Triglav.

No Comments Yet.

Napsat komentář